Четвер, 02.04.2020, 02:50
Вітаю Вас Гість | RSS

    Офіційний сайт Роменського благочиння Сумської єпархії УПЦ КП

Меню сайту
Категорії розділу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Locations of visitors to this page


Петропавлівський храм, м. Ромни Петропавлівський храм , м. Ромни

 Газета Благовісник Газета Благовісник 

 

 Різдво

Вознесенська церква, м. Ромни

Вознесенська церква

    Вознесенська церква – православний храм, взірець високого класицизму к.18 ст.-19 ст., одна з історико-архітектурних пам’яток міста. Вознесенська церква - кругла в плані, тридільна, трибанева, з коловою галереєю. Храм має унікальну просторову композицію: на повздовжній вісі захід-схід згруповані циліндричні об’єми бабинця, нави й вівтаря, перекриті сферичними банями. Обабіч бабинця й вівтаря – по дві невеликі вежі, увінчані сферичними покриттями. Усі приміщення храмового інтер’єру об’єднані арковими вікнами й розчленовані рустованими пілястрами.
Повздожня й поперечна осі Вознесенської церкви на фасадах акцентовані трикутними фронтонами. Стіни завершує профільований карниз. Мурована дзвіниця церкви розташована південніше, на першому поверсі містить теплу Трьохсвятительську церкву. На початку 18 ст. для забудівлі Вознесенської церкви земля була подарована Андрієм Гайдуком. Із архівних документів відомо, що на місці сучасної Вознесенської церкви, в 1700 році за грамотою Київського митрополита Варлаама Ясинського, була побудована невеликого розміру дерев’яна. Вознесенська церква, м. Ромни Через 70 років, по розпорядженню духовного управління, богослужіння в ній було заборонено, вона була закрита.В 1782 році прихожани та священнослужителі звернулися з проханням до митрополита Київського про побудову нової церкви. 10 травня 1795 р. було закладено муровану Вознесенську церкву. Головні будівельні роботи були завершені 30 вересня 1797 р. 1 жовтня 1797 р. церкву освятили, а вже через 12 днів центральна баня храму зруйнувалась, за її відбудову взявся той же самий будівничий, який звів храм уперше (його ім’я лишається невідомим). Потім протягом трьох з половиною років виконувались внутрішні опоряджувальні і оздоблювальні роботи.
Кам’яні і штукатурні роботи виконував підрядчик із Тули М. І. Дубровін. Новий дерев’яний іконостас виготовив міщанин Іван Бабицький із свого матеріалу за 500 крб., а позолоту іконостаса зробив міщанин Наум Катрунцов за 2 тис. крб. Освятили Вознесенську церкву 21 липня 1801 року. Значних перебудов храм зазнав у 1898 році – були розтесані вікна, зменшені хори, зроблений новий іконостас. Все це коштувало 6 тисяч крб. Вознесенська церква, м. Ромни

1 жовтня 1896 року була відкрита церковно-приходська школа, котра успішно працювала упродовж багатьох років.
У 1902 році, наприклад, як відомо із звіту єпархіального спостерігача церковно-парафіяльних шкіл Полтавської єпархії Юстина Ольшевського, котрий перевіряв стан церковної освіти в Роменському повіті, в школі при Вознесенській церкві навчалося сорок дітей. Заняття відбувалися в будинку, що належав церкві, пізніше, за часів Радянської влади, був відібраний у неї (нині приміщення Роменської дитячої музичної школи).

Поблизу Вознесенської церкви 4 вересня 1753 року була заложена церква в ім’я Святої Великомучениці Варвари, будувалася вона 10 років, освячено її в 1763 році. В 1753-1763 роках над Варваринською церквою була зведена невелика одноярусна дзвіниця, чотирьохкутна, над нею піднімався тонкий шпиль, на якому стояв хрест. У 1804 році коштом багатого місцевого церковного мецената – купця Василя Петровича Троянського теплу Варваринську церкву перебудували (зробив піч, маленькі хори, новий іконостас). В 1814 році церкву Святої Варвари переосвятили на честь Трьох Святителів – Василя Великого, Григорія Богослова, Іоанна Златоустого. У 1879 році до західного притвору теплої церкви була прибудована кам’яна сторожка. У 1895 році дзвіниця перебудована. Замість шпиля надбудовано другий ярус, в якому були переміщені дзвони. Від такої перебудови дзвіниця набула набагато кращого виду.
Церква прямокутна в плані, двокамерна, з прямокутною прибудовою, двоярусною дзвіницею типу «восьмерик на четверику», за формами має синтез класицизму та бароко. В обох ярусах дзвіниці влаштовано яркові отвори для дзвонів. У 1905 році церковна садиба була оточена цегляною огорожею з металевими гратами, була оформлена вишукана брама. У 20 ст. церкви використовувалися не за призначенням. Не обійшло це і Свято-Вознесенську церкву, яка слугувала складом та приміщенням кінопрокату. Зникли церковне майно: хрести, дзвони, ікони і т.п. У січні 1996 року архієпископом Сумським і Охтирським Іонафаном призначено настоятелем і головою парафіяльної ради Свято-Вознесенської церкви в м. Ромни Іоанна Кавчака який вносить значний вклад у відродження церкви. Сьогодні храм прикрашають старі ікони 18 ст.-19 ст.в кіотах та ікони написані сучасними живописцями Західної України та роменцями В. К. Зосенком, Л. В. Терещенко.
В 2010-2011 роках зроблено ремонт Трьох-Святительської церкви (дзвіниця), придбано нові ікони, відреставровано іконостас. 12 лютого 2011 року було освячено Трьох-Святительську церкву та іконостас, богослужіння в якій будуть проходити в зимовий період. В переддні ювілею, 215 – річчя Вознесенської церкви, ведуться реставраційні роботи по оздобленню будівлі церкви.

Пошук
Календар
«  Квітень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

 Петро Калнишевський Святий Праведний Петро Калнишевський


Copyright MyCorp © 2020
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz