Четвер, 02.04.2020, 02:00
Вітаю Вас Гість | RSS

    Офіційний сайт Роменського благочиння Сумської єпархії УПЦ КП

Меню сайту
Категорії розділу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Locations of visitors to this page


Петропавлівський храм, м. Ромни Петропавлівський храм , м. Ромни

 Газета Благовісник Газета Благовісник 

 

 Різдво

Василівська церква, м. Ромни

Церква св. Василія Великого

   Церква св. Василія Великого стоїть на північ від  Святоухівського собору. Вона також має складну будівельну іторію. 29 червня 1751 року з дозволу преосвященного митрополита Київського і Галицького Тимофія Щербицького на тому самому місці, де кілька століть стояла стара Успенська церква, заклали і почали будувати нову в ім'я Успіння Пресвятої Богородиці. Робота ця не обійшлася  без людських жертв.Священнослужителі разом із соборними ктиторами почали заготовляти матеріали для побудови кам'яної церкви з дзвіницею при ній. З метою збільшення прибутків, священнослужителі запланували будівництво під церквою великих льохів та комор для зберігання купецьких товарів. 

  Збудована в 1751 – 1780 р.р. коштом і стараннями бунчукових товаришів Лубенського полку Андрія Павловича Полетики (1692 – 1773 р.р.), його сина Андрія Андрійовича Полетики (1741 – 1798 р.р.) та лубенського полкового писаря Петра Лук’янова. Фундатори церкви були представниками одного з найвизначніших козацько-старшинських родів Лівбережжя доби Гетьманщини, який дав низку видатних політичних і культурних діячів України.А. П. Полетика у 1727 – 1729 р.р. був роменським війтом, згодом - значковим товаришем, а з 1749 – бунчуковим товаришем. А. А. Полетика з 1758 – військовий канцелярист, з 1767 – бунчуковий товариш, у 1784 та 1797 – 1798 – роменський повітовий маршалок (предводитель дворянств), протягом 1785 – 1788 – чернігівський губернський маршалок.

   Збудована ними церква була прямокутна в плані, тридільна, зального типу з гранчастою апсидою та дзвіницею над середньою дільницею.Під усім храмом зроблено великий склепінчастий підвал господарського призначення. Двоярусний іконостас у стилі класицизму з колонами доричного ордера виконано коштом роменського купця Василя Троянського в 1810 р. (зберігся частково).  Протягом 1866 – 1867 р.р. Василівська церква зазнала радикальної перебудови за проектом академіка архітектури Євгена Івановича Червінського.

Нова дзвіниця почала будуватися на місці колишнього переднього притвору, який завжди був зайнятий складом товару і відчинявся тільки один раз на рік, в храмовий день Святого Василя.

   Для фундаменту дзвіниці були викопані глибокі рови, закладка проводилась усім соборним причтом на чолі з настоятелем Василем Горуновичем, усіма членами піклувальної ради і шановними громадянами 8 червня 1866 р. За цієї перебудови було розібрано дзвіницю, західний притвор, пробито нові вікна. Натомість нова дзвіниця була зведена над новим західним притвором, перед яким влаштовано ганок з арковим входом. У вівтарній частині був влаштований бічний вівтар Успіння Богородиці. Над вівтарною частиною зроблена декоративна цибуляста маківка на глухій гранчастій шиї. Така само маківка вінчає дзвіницю.

Центральне зальне приміщення перекрито дерев’яною підвісною стелею, що імітує коробове склепіння, вівтар – напівлотковим склепінням, тридільний притвор – зімкнутим і двома коробовими склепіннями. Підвал перекрито системою зімкнутих склепінь.

Фасадний декор характерний для історизму 1860 – р.р.  Переважають форми «російсько – візантійського» стилю в своєрідній інтерпретації: використані мотиви кесонів-ширинок, аркатура, килевидні арочки, колонки з «диньками» й перехватами тощо. Церква піднята на високий цоколь. Повздожні фасади в метричному шеренгу роз членові арковими вікнами з тягнутими наличниками й завершені  фризом з кесонів-ширинок. Дзвіниця – арковий восьмерик на низенькому четверику – має досить активні членування й виразну пластику.

В інтер’єрі храму зберігся іконостас, перший ярус якого датується 1811 р.. а дугий – 1950-і р.р. Мальовання в інтер’єрі виконані в 1956 та 1982.

    Василівська церква є найпізнішим зразком загального типу храму, що був поширений в Україні протягом другої половини 17 – початку 18 ст. Незвжаючи на перебудови, зберегла основні особливості оригінальної розпланувально-просторової структури, є пам’яткою архітектури місцевого значення.  

   В мереживному вбранні поряд із могутнім кубічним об'ємом Святодухівського собору церква св.. Василя Великого  виглядає надзвичайно стрункою та зворушливо тендітною. Над великим арочним входом три ікони написані місцевим живописцем Валерієм Купріяновичем Зосенком.

    Будинок священика прилягає до соборної огорожі  з південно-західного боку від сбору. Збудований у 1876 році як лавка для продажу церковних свічок. Будинок прямокутний у плані, одноповерховий, трикамерний з прибудованим закритим ганком. Декору на фасадах немає, тільки наріжники зафіксовані лопатками. Опалення пічне, підлога з дощок, перекриття плоскі по дерев’яних балках.

Настоятель храму митрофорний протоієрей Микола  Бойко.

Василівська церква, м. Ромни   

 

 

Пошук
Календар
«  Квітень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

 Петро Калнишевський Святий Праведний Петро Калнишевський


Copyright MyCorp © 2020
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz